Rekonstrukcja „Bitwy pod Łomiankami” 20.09.2015 r.

„Na odsiecz Warszawie 1939 – bitwa pod Łomiankami” – widowisko historyczne pod takim tytułem, które odbyło się 20 IX tego roku, mieli okazję obejrzeć widzowie Warszawy i okolic. Widowisko miało formę rekonstrukcji bitwy, jaka odbyła się w okolicach Łomianek 76 lat temu. Był to bój, który kończył słynną „Bitwę nad Bzurą”. Badacze historii kampanii wrześniowej twierdzą, że była to ostatnia tak duża szarża kawalerii polskiej na oddziały Wehrmachtu, które blokowały dostęp do oblężonej Warszawy.

Rekonstrukcja historyczna , przypominająca tamte wydarzenia, zorganizowana była z dużym rozmachem i wielką starannością przy odtwarzaniu scen bitewnych. Sceny te przedstawiały między innymi atak Luftwaffe na kolumny cywilnych uciekinierów oraz walkę niemieckich czołgów z wycofującymi się oddziałami polskimi. Kulminacyjnym momentem tej inscenizacji była szarża kilkudziesięcioosobowego oddziału kawalerii polskiej. Wielkość tej szarży i kunszt jeździecki kawalerzystów stawia tą inscenizację na czele wrześniowych widowisk rekonstruktorskich z udziałem formacji konnych. Ponadto ponad 5 tysięcy widzów mogło podziwiać powietrzną walkę polskiego samolotu z niemieckim myśliwcem oraz efektowną pirotechnikę. Całość obrazu dopełniała specjalna scenografia oddająca realizm i grozę tamtych dni.
W tym pięknym i pełnym symbolicznych scen widowisku udział wzięła sekcja niemiecka Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych. Grupa, prezentując replikę niemieckiego samochodu pancernego Kfz 13, zaakcentowała swoją obecność w tej jednej z największych wrześniowych rekonstrukcji historycznych.