Kamuflaż

Armin niemiecka stosowała wiele rodzajów malowania swoich pojazdów. Wszystkie one opracowywane były na podstawie doświadczeń poligonowych .Jednakże najlepszym testerem były działania wojenne na licznych frontach całego świata , na których to żołnierze niemieccy starali maskować swoje pojazdy przed oczami przeciwnika.
Od 1922 do 1935 roku obowiązywał tzw. kamuflaż Reichswehry. W okresie tym malowano pojazdy nieregulaminowymi plamami w kolorze ciemnozielonym,ciemnobrązowym ,szarym lub żółtoszarym .

 

W latach 1935 -1938 obowiązywał kamuflaż składający się w 2/3 z farby ciemnoszarej tzw.Panzer Grau ( oryginalna nazwa Dunkelgrau) RAL 7021 i w 1/3 z ziemisto brązowej tzw. Reichswehr Braun RAL 7017

(warwheeis.net)

Od 1938 roku do jesieni 1942 roku, wszystkie pojazdy niemieckie przemalowano na jednolity tak pamiętny dla Polaków kolor Panzer Grau RAL 7021

Zamiast pokrowców maskujących światła reflektorów , stosowano również bezpośrednie malowanie szkieł . Zostawiając tylko niewielką szczelinę do jazdy nocnej w kolumnie.
(wordpress.com)

Już wiosną 1942 roku ,nieliczne pojazdy które jeszcze przetrwały ,zaczęto przemalowywać na kolor piaskowy tzw. Wehrmacht Olive znany również pod nazwą Dunkelgelb RAL 7028 .Kolor ten pozwalał lepiej ukryć pojazd w terenie. Na kolor ten bardzo często nanoszone były różnego rodzaju plamy ,plamki ,żyłki , wężyki itp.

(dieselwerk.blogspot.com)

Żaden kamuflaż nie mógł jednak zastąpić dobrego maskowania w terenie

(wordpress.com)


Bardzo często było praktykowany tzw. kamuflaż tymczasowy . W celu lepszego maskowania , smarowano pojazdy błotem, gliną ,sadzami a w okresie zimowym – wapnem .

(forum.axishistory.com)

Rzadko spotykanym rodzajem kamuflażu , były rysunki na opancerzeniu kfz 13 ,imitujące otwory obserwacyjne wizjerów . W ten sposób starano się zmylić przeciwnika co do wielkości załogi i miejsca je rozmieszczenia w pojeździe . Ten specyficzny rodzaj maskowania stosowany był tylko w początkowej fazie użytkowania tego samochodu .

Pewnym rodzajem kamuflażu(szczególnie w warunkach wojennych), było również maskowanie tablic rejestracyjnych .

(modelforum.cz)

(modelforum.cz)

(modelforum.cz)